Po dvouleté pauze přilákal Krajský půlmaraton více než 1100 běžců

obrazek
25. dubna 2022 10:31, aktualizováno 27. dubna 2022 09:41, Mgr. René Zeithaml

Po vynucené covidové pauze ožil 23. dubna 2022 areál Škodalandu v Plzni-Liticích 7. ročníkem rodinného závodu Krajský půlmaraton Plzeňského kraje. Stejně jako v předchozích letech byly připraveny tratě půlmaratonu, pětky a desítky. Nechyběly týmové běhy, závody pro nejmenší běžce a doprovodný program v areálu, který oživila plzeňská kapela Děda Mládek Illegal Band. Novinkou letošního ročníku bylo propojení světa zdravých sportovců s hendikepovanými prostřednictvím projektu CzechTourismu 7 statečných, kdy si mohli návštěvníci vyzkoušet jízdu na handbiku a poměřit navzájem síly v para-cyklistice.

Na technicky náročnou půlmaratonskou trať vyrazilo zhruba 500 běžců, celkem se běhů zúčastnilo více než 1100 sportovců od nejmenších, kteří v areálu závodili na trati 100m – 800m, následovala Krajská pětka a OMEXOM Krajská desítka. Soutěžilo se i týmově. V každé kategorii dle věku byli odměněni tři nejlepší. Finanční odměnu ve výši 10 000, 5 000 a 3 000 Kč si v kategorii Nejlepší běžec Plzeňského kraje odnesli tři muži a tři ženy s trvalým pobytem v kraji. Mezi muži to byl s časem 1:13:52 Jan Šneberger, který v absolutním pořadí byl na druhém místě. Mezi ženami pak ve stejné kategorii zvítězila s časem 1:30:48 Blanka Šindelářová, která zároveň zvítězila v absolutním pořadí. Všichni účastníci závodu obdrželi pamětní medaili se speciálním designem pro letošní ročník. Losovalo se také letos o věcné ceny, a to ze všech přihlášených běžců, zajímavou cenou bylo například zapůjčení automobilu na celý víkend.

V areálu si návštěvníci mohli vyzkoušet obří šipky, lezeckou stěnu, atrakci na prověření fyzické kondice WipeOut, fotostěnu, malování na obličej, nafukovací hrad. Nechyběla prezentace složek IZS a stánky s občerstvením i sportovním oblečení pro běžce a fyzioterapií. Tradičně na trase oživila atmosféru FAN zóna v Dobřanech, kde zahrála také kapela Semtex.

Výsledky jednotlivců najdete na webu ZDE.

Novinka letošního ročníku
Novinkou letošního ročníku bylo propojení světa zdravých běžců a hendikepovaných sportovců. V areálu byl pro všechny návštěvníky připraven program, který přibližuje život hendikepovaných. Organizace Cesta za snem sem přivezla speciální trenažéry. Návštěvníci si mohli vyzkoušet, jak hendikepovaní sportovci jezdí na handbiku, běžkách či jaké to je řídit speciálně upravené auto pro vozíčkáře. To vše v rámci projektu CzechTourism 7 statečných.

Podpora projektu Voda pomáhá
Také letos Plzeňský kraj podpoří v rámci půlmaratonu dobrou věc. Výtěžek z benefičního prodeje vody v rámci projektu „Voda pomáhá“ přispěje na spolufinancování nákupu a provozu nových, speciálně upravených mikrobusů pro převoz klientů s postižením do denních stacionářů v Plzni, Merklíně a Soběkurech. Vodu označenou logem projektu dostávali běžci v areálu v rámci občerstvení.

Akce se konala za podpory Nadace ČEZ a dalších partnerů, generálním partnerem byl OMEXOM GA Energo s.r.o.