Z deníčku jedné hobby závodnice...

obrazek
22. července 2020 08:31, aktualizováno 08:38, Helena Kapicová DiS.

„Krajský půlmaraton Plzeňského kraje je moje srdeční záležitost,“ přiznává pětačtyřicetiletá Andrea z Plzně. Půlmaraton běhá už od jeho prvního ročníku, vzhledem k datu konání si ho dopřává jako narozeninový dárek.

„Já se nevzdávám. Když jsem se dozvěděla, že se půlmaraton kvůli pandemii nemůže uskutečnit, rozhodla jsem se, že trasu závodu stejně poběžím. V civilizaci s rouškou, mimo obce a v místech bez lidí bez roušky,“ říká Andrea. Navíc přemýšlela, jak odběhnuté kilometry zúročit a na internetu našla charitativní projekt, Adámkova cesta. Maličkému klučíkovi běžel čas. Když mu byl pouhý rok, byla mu diagnostikována spinální svalová atrofie. Bylo důležité, do jeho druhých narozenin podstoupit genovou terapii s aplikací velice drahého léku, které pojišťovny neproplácejí. Pro chlapce tak vznikla celorepubliková charitativní sbírka Adámkova cesta. Její součástí byla i akce „Kilometry pro Adámka“, které se proměnily v tolik potřebné peníze.

Vybavena kartičkou zdravotní pojišťovny, pár drobnými a kreditní kartou pro strýčka Příhodu vybíhá Andrea úderem desáté dopolední ze Škodalendu v Plzni. Je krásné počasí a v hlavě jí hlodá červík, hlavně ať se na trase neztratí. „Já se ztratím skoro všude, mám takový orientační dar – orientační nesmysl“, směje se Andrea.

Kolem padesáté minuty míjí stavební práce na kraji Dobřan. V Dobřanech probíhá „točnou“, kde stává fotograf a pak se u kamenného mostku přes Radbuzu dostává oklikou přes hlavní třídu. Nyní už je Andrea za polovinou půlmaratonu. V polích kolem Dobřánek až k Dobrému Štěstí běží lehce a vesele a to i přesto, že jde, jak sama říká, o psychicky náročný úsek.

Než se trasa závodu ve své poslední části stočí na cyklostezku, zapracuje u Andrey orientační nesmysl a ona náhle odbočí o chatovou oblast dříve. A začne bloudit. Na hodinkách má zatím do té doby výborný čas. Náhle uvidí cestu k řece, zbývá už jen 900 metrů k dosažení kóty půlmaratonu. V rámci možností zrychluje. Za pár desítek vteřin je po všem. Půlmaraton opět zdolán a teď je třeba dostat se zpátky na trasu a doběhnout do opravdového cíle. Na parkovišti u Škodalandu je po 2:11:20 hodiny od startu. Šťastná, unavená a spokojená. Adámkovi tak na konto připsala ne 21, ale nečekaných 24 kilometrů.